«Золоті піски» Київщини: мільйони під ногами

0 131

Чи замислювались Ви, скільки коштують природні надра, що належать державі, тобто кожному українцю?   Спеціалісти кажуть: лише на банальному піску держава може заробляти мільйони! Але чи отримає?

Щороку тільки Київ споживає близько 5 млн тонн цієї сировини.  І лише невелика кількість  компаній має право на видобуток піску  у спеціальних кар’єрах. Перелік цих підприємств можна подивитись на сайті  Геоінформ (kiev.ua/nadrokoristuvachi/NEMETAL1.pdf). Вони отримують  ліцензію на такий вид діяльності ( а вартіcть такої ліцензії рахується мільйонами гривень), стають на облік в податкову інспекцію і сплачують 10% з кожної реалізованої тонни піску, які потрапляють до бюджету. Якщо середня вартість тонни сьогодні 35-40 грн, то це – 3,5 – 4 гривні з тонни. Помножуємо на 5 млн тонн на рік – це близько 20 млн. гривень має отримувати бюджет Києва і області тільки з піску!

Але легальним видобувникам піску сьогодні складно і причина не тільки у виробничих витратах, а й у конкуренції з боку нелегальних  компаній, та  тиску «кришувальників» в тому числі і правоохоронних структур. Останні працюють за для власної  кишені і не  переймаються сплатою  податків та зборів.  По Києву та області відомо кілька регіонів масового незаконного видобутку піску. Це – Жуків острів (заказник, де видобуток піску заборонений), район другого шлюзу у селищі Вишеньки 2 Бориспільського району  та Деснянський район – Погреби. При чому, де інде для мільйонних прибутків нелегалів навіть земснаряди купувати не треба – крадуть пісок прямо під ногами!  Тільки у Деснянському районі  в районі  зупиненого будівництва опікового центру залишилися величезні запаси піску.  Там техніка  крадіїв завантажує пісок прямо з  будівельного майданчику – без документів та дозволів – та вивозить на продаж.

Є ще одна схема: підприємство отримує дозвіл на видобуток копалин десь «у дідька», а встановлює земснаряди в «жирних» місцях. Наприклад, так працює на території скандального заказнику Жуків острів підприємство «Київпорядкомплект», що за інсайдерською інформацією, має стосунок до біглого соратника Януковича Андрія Портнова.  Більш кмітливі нелегали знайшли простішу схему: отримуєш ліцензію на благоустрій, і вивозиш десятки тонн піску на продаж, що нібито заважає водоймі.

Правозахисники «Об’єднання Богдана Хмельницького» нещодавно звернулися до депутатів ВР України з проханням зупинити незаконний видобуток піску в Броварському районі. Вони підозрюють, що розкрадання  надр здійснюється з відома Управління водних ресурсів у м. Києві та Київській області, де залишились напрацьовані роками корупційні схеми.

Так на березі р. Десна на території Погребської сільської ради ТОВ «Гідроекоресурс» під виглядом розчищення русла та укріплення берегів фактично видобуває пісок та продає його. Без дозвільних документів, і, зрозуміло, за користування надрами теж не сплачує. Тож, така комерційна діяльність не може здійснюватися без відома органів місцевого самоврядування. Погребським сільським головою укладено з ТОВ  «Гідроекоресурс» інвестиційний договір у липні 2013р. Договір передбачає розчистку дна та поглиблення  водойми «Погребський старик»  (водовідвідний канал в заплаві р. Десна). Буцімто щоб паводкові води не затоплювали сільськогосподарські угіддя. Проте, насправді замість захисту природи відбувається її руйнація, а  «Гідроекоресурс» видобуває та продає пісок. Тож,  влада Погребів не може не знати про це, адже бізнес працює у неї «під  носом»!

Далі видобутий в такий незаконний спосіб пісок «ділки» продають через іншу юридичну фірму – «Чистий грунт». Купити такий пісок знову ж без документів може кожен охочий, — переконалися журналісти «Гром ТВ», які провели власне розслідування.

(https://www.youtube.com/watch?v=8c6Me6yPVFg&feature=youtu.be)

За даними Держреєстру, ТОВ «Чистий грунт», засноване в 2013 році. А згідно даних Держстатистики, основним видом діяльності цієї компанії  є консультації у сфері інжинірингу геології та геодезії. Примітно, що офіційним засновником підприємства, що руйнує столичні ландшафти, є людина досвідчена … у захисті навколишнього середовища! Депутат шостого скликання Рокитнянської Ради, член комісії з охорони навколишнього середовища РДА Олександр Кириленко. За неофіційною інформацією, людина наближена до «регіоналів». Адже без політики у таких питаннях – ніяк!

Не можуть не знати про активну роботу кар’єру під умовною назвою «2-й шлюз» у селищі Вишеньки 2 правоохоронці, які до того ж і допомагають тиснути на конкурентів. Журналісти з’ясували — пісок реалізується через ТОВ «Альянс Будівельників України», а призначений він для інженерної підготовки територій під забудову житла… Тобто, продавати  його не можна. І взагалі,  немає в переліку підприємств, які мають дозвіл на  видобування ані ТОВ «Альянс Будівельників України», ані власника земельної ділянки – Укрексімбанк. Сама ж ділянка, до речі, продається. Ну а поки реальних покупців немає, бізнес продовжує процвітати. Особливо прибутково, коли легальні компанії блокуються правоохоронцями.

Для довідки:

За незаконний промисел передбачене покарання – 3-5 років позбавлення волі. Але подібних випадків, коли правоохоронці зупиняють незаконний видобуток – одиниці, а саме явище незаконного видобутку – майже нездоланне. Чому ж прокуратура не бачить відверте розкрадання ресурсів  держави? Питання скоріше риторичне. Адже бізнес занадто прибутковий…