Фонд гарантування вкладів фізосіб не має права нараховувати відсотки за кредитними договорами ліквідованих банків.
Про це йдеться в одному з рішень Вищого господарського суду України.
Суд роз’яснив, що разом з відкликанням банківської ліцензії банк позбавляється можливості здійснювати свої звичні функції, в тому числі по нарахуванню відсотків за кредитними договорами.
«Виходячи з системного аналізу норм ст.91 Закону України «Про банки і банківську діяльність», з моменту прийняття Національним банком України рішення про відкликання ліцензії та відкриття ліквідаційної процедури банку, останній втрачає право на здійснення банківської діяльності, в тому числі, нарахування відсотків по усіх кредитних договорах», — роз’яснив Вищий господарський суд України.
Вищевказане може свідчити про те, що нараховуючи відсотки на кредитні договори при ліквідаційних процедурах Фонд гарантування вкладів фізосіб перевищує свої повноваження, передбачені законодавством, стверджують експерти.
У тому числі це стосується банку «Михайлівський», де позичальникам запропоновано сумнівну, з точки зору права, реструктуризацію кредитної заборгованості, яка до того ж обкладається відсотками і штрафами.
Реструктуризацію заборгованості називають сумнівною в першу чергу тому, що вона стосується кредитного портфеля, яким Фонд гарантування вкладів фізосіб не володіє. Йдеться про портфелі роздрібних кредитів банку «Михайлівський», який ще до входу тимчасової адміністрації в банк був проданий фінансовим компаніям. Фонд спробував цей кредитний портфель залишити за собою шляхом визнання угоди купівлі-продажу недійсною. Але Вищий адміністративний суд України назвав такі дії ФГВФО неправомірними і присудив кредитний портфель фінкомпаніям.
«Фактично позичальників зараз змушують платити те, що вони не зобов’язані платити банку «Михайлівський». І банк «Михайлівський», а це фактично керівництво Фонду, не дає ніяких пояснень, чому у них така позиція», — пояснив у своєму блозі експерт Сергій Андрущак.
Він вважає, що під виглядом реструктуризації Фонд гарантування вкладів фізосіб банально намагається виманити кредитні договори позичальників, яких у нього немає.
«У березні цього року на своєму сайті ФГВФО опублікував відомості про можливості підписання заявки-договору про реструктуризацію … Мої клієнти почали масово отримувати відповіді, конкретного кредитного договору (заявки-оферти) в банку просто немає. А ось для оформлення реструктуризації, банк вимагає його копію від позичальника із запевненням її справжності. По суті — це надання компромату на самого себе. Я категорично не рекомендую це робити», — зазначив С.Андрущак.