В.Медведчук: відносини України і ЄС не можна назвати ні рівноправними, ні партнерськими

0
24

Відносини України і Європейського союзу на даний момент не можна назвати ні рівноправними, ні партнерськими. Таку думку висловив лідер Громадського руху «Український вибір — Право народу» Віктор Медведчук.

В.Медведчук підкреслив, що асоційоване членство України в Європейському союзі, яке отримала наша країна через три роки після підписання документа, не є гарантією подальшого отримання країною статусу повноправного члена Євросоюзу.

«Подібні угоди ЄС давно підписав з Тунісом (1995), Марокко (1996), Йорданією (1997), Єгиптом (2001), Алжиром (2002), Ліваном (2002) і Чилі (2002). Однак жодній з цих країн асоційоване членство не дало потужного імпульсу для економічного розвитку і жодну не зробило реальним кандидатом на вступ до ЄС. Але справжнім рекордсменом за часом очікування повноцінного членства в Євросоюзі стала Туреччина, яка підписала Угоду про налагодження асоціації ще в 1963 (!) році. Сьогодні, втративши терпіння, Анкара заявляє, що ЄС просто даремно витрачає час Туреччини. «Якщо ЄС відверто скаже: ми не зможемо прийняти Туреччину в ЄС, це не дуже нас засмутить», — заявив днями президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, переконавшись в тому, що об’єднання європейських держав не є «незамінним». Говорячи про Угоду про асоціацію, український прем’єр Володимир Гройсман назвав її «початком шляху» — досвід Туреччини та інших асоційованих членів ЄС свідчить про те, що шлях цей обіцяє бути довгим і зовсім не обов’язково призведе до членства в Євросоюзі», — зазначив політик.

Він підкреслив, що ЗВТ з ЄС, яка почала застосовуватися на тимчасовій основі з 1 січня 2016 року, так і не принесла Україні відчутного економічного зиску.

«Виділені європейською стороною квоти мізерні і не відповідають потребам українських експортерів, а технічні стандарти ЄС сьогодні недосяжні для більшості українських виробників. Євросоюз розглядає Україну виключно як постачальника дешевої сировини. Дані МЕРТ це лише підтверджують: серед товарів, поставки яких в ЄС зросли найбільше, — руди та залізні концентрати, феросплави, кукурудза і соєві боби. Ще одним підтвердженням є те, що Брюссель підсилює тиск на Київ у питанні скасування обмежень на вивіз деревини та металобрухту», — повідомив В.Медведчук.

Політик зазначив, що відносини України і Євросоюзу на даний момент не можна назвати ні рівноправними, ні партнерськими.

«Так що ратифікація Угоди про асоціацію — це не досягнення Києва, а скоріше перемога європейської дипломатії, що використовує договори про асоціацію для просування товарів ЄС на нові ринки», — зазначив він.

За його словами, в результаті підписання і ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС «українська економіка впала, народ зубожіє, реформи пробуксовують, а корупція процвітає. Незважаючи на безвіз, 76,9% українців найближчим часом не планують поїздки в Європу через матеріальні проблем…».

Політик також заявив, що підтвердженням безперспективності європейської інтеграції країни став 19-й саміт Україна — ЄС.

«Незважаючи на бравурні заяви і великі очікування, зустріч лідерів Євросоюзу в Києві виявилася холодним душем для команди євроінтеграторів. Нідерланди виступили категорично проти навіть згадки в тексті підсумкової декларації саміту будь-яких європейських устремлінь України, на чому наполягав Київ. Протест був підтриманий ще декількома країнами, і, за наявною на даний момент інформацією, саміт завершиться без прийняття спільної заяви», — підсумував В.Медведчук.