У середу, 7 грудня, депутати Закарпатської облради під час другого пленарного засідання 5-ої сесії планують звернутися до Президента України Петра Порошенка, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо недопущення скасування мораторію на експорт необробленої деревини.
Про це сьогодні, 5 грудня, поінформували у прес-службі Закарпатської обласної ради.
У тексті звернення, оприлюдненого на сайті облради, йдеться про суттєвий дефіцит деревини в Україні, особливо ділової.
“Деревообробні підприємства України потерпають через нестачу сировини. Наразі потужності підприємств завантажені не більше ніж на 50 % від потреби. В Україні в 2015 році було заготовлено 19,3 млн куб. м деревини, з яких близько 25 % було відправлено на експорт. І якщо вітчизняні підприємства конфліктують на аукціонах за кожен кубометр, то експортні контрактні постійні лісокористувачі укладають угоди поза аукціонами, як правило, з фірмами-посередниками на гарантовані обсяги поставок. Вважаємо, що ідея про відміну мораторію спровокована лобіюванням інтересів міжнародних корпорацій, для яких Україна є або ж має бути сировинним придатком. Твердження, що це є вимогою Угоди про асоціацію з ЄС, на нашу думку, є безпідставним, оскільки громадськість не одержала до цього часу відповідних офіційних роз’яснень. Як наслідок такої практики — перетворення України з імпортера в найбільшого експортера деревини в Європі”, — зазначено у тексті заяви.
Сьогодні ж у прес-центрі Закарпатської ОДА відбулася прес-конференція керівників громадської спілки “Асоціація деревообробників та лісозаготівельників Закарпаття”, яка об′єднує близько 400 мілких та середніх підприємств галузі.
“Члени Асоціації висловлюють протест проти можливої відмови від мораторію на експорт необробленого лісу-кругляка. Ми й досі не забезпечені діловою деревиною, аби деревообробні та лісозаготівельні підприємства працювали на повну потужність. Лише зараз з′являються перші позитивні зрушення після введення мораторію. До того ж, 1 січня закінчується дозвіл на експорт сосни, якої мораторій не торкнувся… У Європі діють десятки підприємств, розрахованих на обробку виключно української деревини. Дія мораторію поставила їх в умови вибору: або утилізувати дороговартісне устаткування, або переносити виробництво в Україну, або ж матеріально заохотити українську владу для відміни мораторію. Обіцяний кредит у 600 мільйонів євро — це гроші, які нам все одно доведеться віддавати. Ці ж самі гроші лісова галузь за нормальних умов зможе заробити для держави за 3-4 місяці. Зняття мораторію для мілких та середніх підприємств галузі означатиме повільну смерть”, — наголосив уерівник спілки Іван Габор.
Також І. Габор заявив, що Асоціація деревообробних і лісозаготівельних підприємств Західної України готує з′їзд до дати внесення до Верховної Ради України законопроекту щодо відміни мораторію і готова до більш радикальних заходів, аби не допустити його ухвалення.
- ФБ
- ВК
- ОК
- Google+